Nepodlehněte dluhům před Vánoci

Jen málo začínajících rodin se dnes obejde bez půjček, hypoték a jiných zdrojů, zkráceně řečeno, dluhů! Jak z tohoto kola ven? To už je otázka, kterou si málo lidí položí, před vstupem do dluhového kolotoče. Ono obstarat si cizí peníze je již nějakou dobu velmi snadné a tak lidé zapomínají na rizika s tím spojená. Ono se na první pohled zdá, že když nám je přiklepnut úvěr a dostatečná likvidita u bank, máte vyhráno, nicméně už si nepřiznáte, že například kouříte, potřebujete opravit auto nebo zaplatit dětem nákladné volnočasové aktivity.

dluhy

Pro začátek by bylo zcela na místě si vydefinovat rozdíl mezi hypotékou a půjčkou. Hypotéka je dlouhodobý úvěr, jehož splacení je zajištěno zástavním právem k nemovitosti, kdežto půjčka je druh úvěru, při kterém dochází k časovému přerozdělení peněz mezi věřitelem a dlužníkem. Dlužník je povinen věřiteli vrátit peníze, které si půjčil, v předem dohodnutých splátkách. Kromě půjčených peněz musí dlužník obvykle vrátit i něco navíc – a to úroky a poplatky.

Problém nastává v momentu, kdy nezaplatím splátku a od tohoto okamžiku se můžeme začít točit v nekonečném kolotoči dluhů. Mějme na paměti, že i jediná opomenutá platba může skončit zabavením majetku. Teď trochu bilance během posledních deseti let bylo v ČR soudně nařízeno kolem tří a půl milionu exekucí. Za velkou částí exekucí jsou přitom právě půjčky!

Existuje pár bodů, které byste si měli uvědomit a pročíst, když se chcete upsat do nějaké půjčky:

  1. Nikdy si nepůjčujte na zbytečnosti (dovolená, mobil…)!
  2. Kreditní kartu si zřiďte jen v opravdu výjimečných případech!
  3. Mějte finanční rezervu alespoň 2 měsíční platy!
  4. Dejte včas vědět bankám a věřitelům, že nemáte na splátky!

Nicméně existují životní situace, kdy se půjčkám a zejména hypotékám na bydlení jen stěží vyhnete. Nicméně existuje tady pár pravidel, které je třeba brát v potaz, například:

  • Nepůjčujte si maximum!
  • Nechte si rezervu!
  • Počítejte se snížením příjmů, například díky mateřské dovolené!

Pro mnoho lidí je důležité se naučit vhodně hospodařit s penězi, protože vyjít od výplaty k výplatě není zrovna nejlepší! Existuje mnoho řešení, ale pokud nechcete využít služeb finančního poradce, udělejte si revizi domácího účetnictví. Taková revize spočívá v tom, že si sepíšete:

  • Všechny nutné platby
  • Další výdaje

dluhy

Nedaří-li se Vám stále ušetřit, můžete zkusit pomoc od profesionálů. Tito lidé vám poradí, jak lépe zacházet s penězi a případně jak se zbavit dluhů!

Když už vám pověstně teče do bot a nevíte z které do které, existuje možnost zažádat o tzv. osobní bankrot. Nejedná se o výhru, ale o pět let, kdy budete žít na životním minimu! Osobní bankrot navíc musí povolit soud a podmínky, za kterých ho povoluje, jsou poměrně přísné.